Klubmesterskab 2011

Klubmesterskabet den 28. maj 2011

I år var vi heldige med vejret, selvom det blæste en del og regnen kom først da vi var færdige. Tak til vejrguderne for dette. Der var pokaler og hundemad til alle der vandt. I år var der 70 tilmeldte starter og der blev også kæmpet om pladserne.  

Klubmestrerne fundet i Ringsted Agility Forening.

Klubmestrerne i de forskellige discipliner blev følgende:

 

Hvalpemotivation: Klubmester Annette med Nikita, 2. Amalie med Nelly, 3. David med Zacky.

Lydighed: Klubmester Anina med Gustav, 2. Edna med Rumle, 3. Per med Fido.

Rally O – Begynder: Klubmester  Henriette med Nanny, 2. Susanne med Findus, 3. Marianne med Sussi.

Rally O - Øvede: Klubmester Dorthe med Boss, 2. Anne med Stella.

Agility Begynder: Klubmester Janni med Karlsson, 2. Solvej med Naya, 3. Hope med Buffy.

Agility Let øvede niveau I: Klubmester Cæcilie med Charlie, 2. Edna med Rumle.

Agility Let øvede niveau II: Klubmester Paw med Chico, 2. vita med Ozzy, 3. Lene med Lunte.

Agility Øvede: Klubmester Anne med Nana, 2. Nikolai med Aya, 3. Kristina med Cinna.

Agility Konkurrence: Klubmester Julie med Chilli, 2. Charlotte med Alanna, 3. Hans Christian med Kato.

Agility – Hyggehold:  Klubmester Maria med Cleo, 2. Charlotte med Buller, 3. Martin med Celia.

 

Stort tillykke til alle


Ringsted Agility Forening

Sender en tak til alle, der har hjulpet med at arrangere dagen.

Tak til ROYAL CANIN for foderpræmierne
http://www.royalcanin.dk/Default.aspx Smiler

Tak til Ortved Autoopretning for de flotte pokaler
http://www.ortvedautoopretning.dk/ Smiler

Tak til dem der bagte kageSmiler

Tak til alle hjælperneSmiler


 
 






Ringsted Agility Forening takker ROYAL CANNIN FOR DE FINE PRÆMIER vi kunne give medlemmerne.

 

Tillykke med 1. præmien

Klubmesterskab 2010 resultat

         Klubmesterskab den 12. juni 2010.

 

 

          Agility begynder

 

  1. Susan Andersen med Felix 2. Anne Beir med Stella 3. Lotte Jensen med Jumbo

 

           Agility let øvede

 

  1. Thomas Ellegaard med Soffie 2. Ole Petersen med Morgan 3. Anne Larsen med Pipi.

                                    Tilbage til forsiden

           Agility hyggehold

 

  1. Maria Kabat med Berta 2. Camilla Rohmann med Ronja

 

           Agility øvede

 

  1. Nikolaj med Aya 2. Dorthe Johnsen med Bravo 3. Leif Jensen med Sofie

   

           Agility konkurrence

 

  1. Dorthe Johnsen med Djohs 2. Mette Jensen med Matrix 3. Maria Kabat med Bonzo

 

           Hvalpemotivation

 

  1. Janni Stoltenborg med Karlson 2. Jens Mouritsen med Buffy 3. Anastasia Redkina med Maya

 

          Lydighed

 

  1. Kirsten Andersen med Mille 2. Edna Kristensen med Rumle 3. Anette Thode med Caisa

 

           Rally

 

  1. Anne Mette Storr med Effie 2. Anne Beir med Stella 3. Ole Petersen med Morgan

 

 

 

Nikolaj med Aya blev klubmester i øvede agility

Klubmesterskabet 2009.

KLUBMESTERSKABERNE 2009

 

Som afslutning på vor forårssæon afholdte vi Klubmesterskaberne. 60 tilmeldte hunde i alle vor discipliner, det var rigtig flot tilmelding.  Vejret var med os – ikke for varmt og ingen regn. Vi startede kl. 9.00 og fortsatte helt til kl. 16.00, så mange hunde og førere var godt trætte, da dagen var omme. Mange havde bidraget med hjemmebag, så der var rig mulighed for at få lidt sødt ind imellem konkurrencerne. – Vi siger mange tak for det store bidrag også mange tak til alle hjælpere, uden jer, går det ikke at afholde konkurrencer.

Vi siger tak for en god dag - ønsker god sommer til alle og håber vi ses til august.

Anne/Formand

 

Klubmesterne blev:     

 

Ringsted Agility Forening har afviklet de årlige Klubmesterskaber søndag d. 7. juni 2009.

Vinderne blev:

Hvalpemotivation:

1. Mette Laugesen med Tilde, 2. Annette Hansen med Fie og Maria Nielsen med Cherie.

Familielydighed:

1. Susanne Olesen med Nynne, 2. Lena Tingleff med Bella, 3. Svend Aage Kristensen med Rumle.

Rally-O :

1. Lise Asnæs med Sara, 2. Leif Jensen med Sofie, 3. Johan Poulsen med Batman

 

 

 

Begynderprøven   (Er bestået med min. 3. præmie)

1. præmie, 1. vinder med 166/180 point, Anita Jakobsson m. Shetland Sheepdog, Osseau

1. vinder Klubmesterskabet for LP1/Begynder

 

1. præmie, 2. vinder med 158,5/180 point, Marianne Broholt Rasmussen m. Labrador, Sussi

3. vinder Klubmesterskabet for LP1/Begynder

1. præmie, 3. vinder med 156,5/180 point, Lisbeth Juhl m. Tervueren, Merci

 

2.. præmie, med 136,5/180 point, Camilla Holst m. Golden Retriever, Anki

 

LP1   (Er bestået med min. 3. præmie)

1. præmie, 1. vinder med 163/180 point, Per Jensen m. Border Collie, Singa

2. vinder Klubmesterskabet for LP1/Begynder

 

2. præmie, 2. vinder med 148/180 point, Jette Blix m. Groenendael, O’gaia

 

2. præmie, 3. vinder med 147,5/180 point, Anita Jakobsson m. Shetland Sheepdog, Django

 

0. præmie, med 76/180 point, Dorthe Johnsen m. Dansk/svensk Gårdhund, Bravo

 

Placering     LP2   (Er bestået med min. 3. præmie)

1. præmie, 1. vinder med 202,5/220 point, Hanne Sølvkjær m. Toller, Luna

1. vinder Klubmesterskabet for LP2/LP3

 

1. præmie, 2. vinder med 192/220 point, Mette Lorentzen m. Groenendael, Loke

2. vinder Klubmesterskabet for LP2/LP3

 

1. præmie, 2. vinder med 192/220 point,Leif Egekjær m. Border Collie, Balou

2. vinder Klubmesterskabet for LP2/LP3

 

Placering     LP3   (Er bestået med min. 3. præmie)

3. præmie, 1. vinder med 183,5/280 point, Ernst Christensen m. Tervueren, Elli



AGILITY:

Hyggehold:  

1. Winnie Ørngreen med Aica, 2. Thomas med Soffie, 3. Martin Olsen med Celia

Combihold:  

1. Kristina Degner med Chivas, 2. Cæcilie Priem med Charlie, 3. Pia Jense med Change.

Let-øvede hold:

1. Anette Thode med Chico, 2. Paw Thode med Tulle, 3. Britta med Anthon.

Øvede hold:  

1. Kristina Larsen med Kiwi, 2. Rene Stange med Sindar, 3. Dorthe Johnsen med Bravo.

Konkurrencehold:

1. Poul Gøtke med Tajs, 2. Annette med Jeanz, 3. Maria Kabat med Bonzo.

Klubmesterskab 2008

Her er resultaterne Klubmesterskab 14. juni 2008:

Combi holdet

  Klubmester Britta Hjorth med Anton 

          Nr. 2 Michelle Bastiansen med Theis

          Nr. 3 Charlotte Hoe med Buller

  Let øvet

  Klubmester Peter Friis med Bella

          Nr. 2 Camilla Rohmann med Disa

          Nr. 3 Paw Thode med Tulle

  Øvet

  Klubmester Mette Jensen med Matrix

          Nr. 2 Camilla Rohmann med Kiki

          Nr. 3 Rene S. Jensen med Cinna

  Konkurrence holdet

  Klubmester Eva Gøtke med Speedy

          Nr. 2 Annette Thøgersen med Jeanz

          Nr. 3 Rene S. Jensen med Kiwi

  Hvalpe

  Klubmester Annette Thøgersen med Harley

          Nr. 2 Ole Petersen med Morgan

          Nr. 3 Bo Holst med Sia

  Lydighed

  Klubmester Anita Jakobsson med Django

          Nr. 2 Hanne Andersen med Dame

          Nr. 3 Svend Aage Kristensen med Rumle

  Rally

  Klubmester Tine Jensen med Taz

          Nr. 2 Louise Christensen med Tammie

          Nr. 3 Anita Jakobsson med Django

Klubmesterskab 2007

Resultater klubmesterskabet 9. juni 2007

Agility begynder:

  1. Rene med Sindar
  2. Kristina med Cinna
  3. Connie med PiPi

Agility Let øvet:

  1. Susanne med Colombus
  2. Louise med Rollo
  3. Camilla med Kiki

Agility øvet:

  1. Anne med Nana
  2. Leif med Sofie
  3. Maria med Bonzo

Lydighed:

  1. Rene med Sindar
  2. Connie med Danny
  3. Julie med Kero

Hvalpemotivation:

  1. Tonni med Ays
  2. Pernille med Freja


Tak til alle dommere, hjælpere og deltagere.
Tak til Tonni og Camilla for billederne fra dagen.

Leif og Sofie. Se flere billeder under
menupunktet fotoalbum.

Klubmesterskabet 2006

Resultater ligger i klublokalet.

For at se de flotte billeder gå i fotoalbum. Ibens billeder er der link til, og Kathrinas ligger i selve fotoalbummet. Tak for billederne.

Klubmesterskabet 2005

Placering 1 - 3 er nævnt her. Se alle resultaterne fra dagen i klublokalet. 

Agility begynderholdet:
Spring:
1. Dorte Svendsen, Bamse
2. Kim Rasmussen, Perle
3. Jesper Jensen, Sindy
Agility:
1. Louise Clausen, Rollo
2. Dorte Svendsen, Bamse
3. Jesper Jensen, Sindy
Agility let øvet tirsdagshold:
Spring:
1. Dorthe Johnsen, Djohs
2. Hanne Collats, Samson
3. Anette Thode, Joey
Agility:
1. Anette Thode, Joey
2. Dorthe Johnsen, Djohs
3. Hanne Collats, Samson
Agility let øvet mandagshold:
Spring:
1. Leif Jensen, Sofie
2. Ditte Boisen Andersen, Freja
3. Maria Kabat, Whizzie
Agility:
1. Maria Kabat, Whizzie
2. Leif Jensen, Sofie
3. Ditte Boisen Andersen, Freja
Agility Øvet hold:
Spring:
1. Dorthe Johnsen, Vic
2. Susanne Olesen, Dolly
3. Pia Jensen, Vakse
Agility:
1. Annett Larsen, Silke
2. Anne Larsen, Nana
3. Malene Lyng Hansen, Zammi
HVALPE i Fører/hund konkurrencen:
1. Anita Jacobsson, Django 1. præmiering med 128 point.
2. Ilse Johansen, Mille 2. præmiering med 116 point.
3. Lonnie Dakkini, Qato 2. præmiering med 114 point.
Lydighedsholdet:
1. Pia Jensen, Aku
2. Mie Madsen, Mille
3. Maria Kabat, Chaos.

Alle ettere kan kalde sig KLUBMESTRE i klubåret 2005.

                                             TILLYKKE